Igra na golove

Igra na golove je jedna od najrasprostranjijih tipova klađenja na fudbal. Najčešća odluka igrača je da igraju na više golova (3+), iako kod igre na manje golova, utakmicu započinjete rezultatom koji vam odgovara. Razlog za to činjenia da je psihološki prihvatljivije isčekivanje da bude golova, nego da ne bude.

 

U nastavku sljedi nekoliko savjeta i kriterijuma za izbor igre na golove.

 

Kriterijumi za igru na više na golova

 

Taktika

 

Taktika i stil igre ekipa koje se sastaju je jedan od ključnih faktora kod izbora igre na golove. Ako ekipe igraju napadački, utakmice završavaju sa puno golova.

 

Na ovaj način igraju ekipe koje imaju kvalitetan napad i napadački orjentisanu sredinu terena. Timovi sa ovakvim stilom igre napadaju sa mnogo igrača, pa se stvara prostor za protivničke igrače, te i oni primaju dosta golova. Nažalost i kladionice prepoznaju ove ekipa pa su i kvote niže nego obično.

 

Lige sa puno golova

 

U određenim ligama se igra otvoreni stil fudbala, gde je sve orjentisano na napad, te u njima pada više golova od prosjeka. Tu možemo lige u Norveškoj, Holandiji, Belgiji, Australiji, Kini, Velsu, Sjevernoj Irskoj i sl.

“Utakmice na turneji”

 

U toku priprema za novu sezonu, poznati evropski klubovi često idu na turneje sa ciljem priprema ali istovremeno i promocije svog brenda. Na turnejama igraju prijateljske utakmice u različitim dijelovima svijeta. U ovim utakmicama cilj je da se zabavi publika, pobjeda ili poraz je manje važna, a da bi se zabavila publika potrebni su golovi.

 

Utakmice na kraju sezone

 

Statistika pokazuje da završetak sezone donosi utakmice sa mnogo golova, a razlozi su sledeći. Ekipe sa sredine terena, koji nemaju nikakvu motivaciju, igraju opuštenije, otvorenije, bez straha od poraza. Često kombinuju sastave, daju šanse rezervnim igračima, probaju razne strategije što dovodi do igre sa više datih i primljenih golova.

Ekipe koje se bore za neku poziciju (u vrhu tabele ili za opstanak) nemaju vremena za čekanje, otvaraju se, igraju napadački, što im omogućuje da daju ali istovremeno i primaju više golova.

 

Ovo se ne odnosi na eliminacione utakmice, polufinale, finale kupa i sl.

 

Kriterijumi za igranje na manje golova 

 

Taktika

 

Slično kao za napadačke ekipe, treba pratiti i obratiti pažnju na ekipe koje igraju čvrsto, na malo golova. Takvi timovi su više fokusirani na odbranu, daju, ali i primaju malo golova, pa su odlični za igru sa manje golova.

 

Loš teren ili vremenski uslovi

 

Kvalitet podloge u mnogome utiče na kvalite fudbala i količinu postignutih golova. Iz ovog razloga u siromašnim ligama (npr BiH) se postiže dosta manje golova. Na primjer, teren sa vještačkom travom je uvijek pogodniji za postizanje više golova.

 

Vremenski uslovi takođe mogu uticati na igru i broj postignutih golova. Izuzetno hladno vrijeme, zaleđen teren, velika količina padavina, snijega i li kiše, prave probleme za kretanje lopte, a igrači su zbog klizavog terena oprezniji i mekši u duelima, zbog rizika od povrede. Ovakve prilike su idealne za igranje na manje golova.

 

Nedostatak ključnih napadača

 

Prosječni i slabiji klubovi imaju jednog ili dvojicu dobrih napadača koji tokom sezone postignu većinu golova za svoj tim. Njihovo odsustvo stvara probleme za tim prilikom davanja, a istovremeno ekipa igra opreznije i samim tim ostavlja manje prostora protivnicima za postizanje golova. Ovakve informacije mogu biti korisne kod odabira utakmice za igru na manje golova.

 

Nadam se da će bar nešto iz teksta biti korisno za Vas, bar da vas podsjeti na činjenice koje ste već znali, da vam budu na umu kod sledećeg klađenja.

Srećno!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *